Office Location:
1001 NW 25th Street, Suite 206
Oklahoma City, OK 73106

Office Hours
Monday-Thursday 10 a.m. – 3:00 p.m.

Email: info@okinp.org

Phone: (405) 524-0990

Fax: (405) 524-1037

Get Monthly Updates

Committees and Networks for 2020

Presbytery Leadership

Moderator

Rev. Scott White

Vice-Moderator

Elder Charlotte Lovett

Treasurer

Rev. Dan Junkin (elected 2018)

Stated Clerk

Rev. Tracy L. Evans (elected 2019)

Committee on Administration

Class of 2020

Donna Kiplinger

Tom Rhinelander

Barbara Charlet

Class of 2021

Craig Stanley (moderator)

David Morgan

Becki Walden

Class of 2022

Rev. Bill Galbraith

Craig Jones

Rev. Greg Amen

Rev. Dan Junkin (INP Treasurer)

Lee Ann Finn (INP Accountant)

Coordinating Council

Class of 2020

Rev. Greg Amen

Rev. Carl Bosteels

Velma Coker

Debra Dowell

Ernie Isch

Charlotte Nesser

Rev. Carol Waters

Class of 2021

Rev. Jan Burns-Hintze

Blake Harrison

Sue Johnson

Janet Labude

Rev. John McKinnon

Deanna Piercy

Larry Upton

Rev. Abbey Walker

Bobbie Heimbach (moderator)

Rev. John McKinnon (vice-moderator)

Rev. Tracy Evans (Stated Clerk)

Rev. Scott White (INP Moderator)

Charlotte Lovett (INP Vice-Moderator)

Martin McNeese (Committee on Ministry, moderator)

Mike Mize (Committee on Preparation for Ministry, moderator)

Craig Stanley (Committee on Administration, moderator)

Rev. Jan Burns-Hintze (Committee on Nominations and Representation)

Permanent Judicial Committee

Class of 2021

Rev. Sue Long

Rev. Mark Heaney

Class of 2023

Brian Upp

Tracy Reed

Rev. Paul Kirbas

Class of 2025

Malcom Champlin

Mark Wesner

Congregational Support Network

Rev. Greg Amen

Judi Atkins

Joan Cole

Rev. Mark Henslee

Rev. Scott White

Richard Zahn

Vicki Zimmerman

Commissioners to Other Councils

Rev. Mitch Miller, Synod T/E

Rev. Carl Bosteels, Synod T/E alternate

Elder Ernie Isch, Synod R/E

Elder Donna Wright, Synod R/E alternate

Rev. Jennifer Kirbas, GA T/E

Vacant, GA T/E alternate

Elder Charlotte Lovett, GA R/E

Vacant, GA R/E alternate

YAAD – Vacant

YAAD alternate – Vacant

Committee on Ministry

Class of 2020

Rev. Jennifer Kirbas

Rev. Dan Junkin

Rev. Sue Long

Rev. Richard Mize

Martin McNeese (moderator)

Rev. Carl Bosteels

Class of 2021

David DeLana

Charlotte Lovett

Rev. Bill Carr

Rev. Bill Galbraith

Rev. Pam Normile

Class of 2022

Ron Patton

Delores Strider

Glenn Dunn, CLP

Rev. Michael East

Committee on Nominations and Representation

Class of 2020

Rev. Jan Burns-Hintze (moderator)

Melissa Gill

Class of 2021

Craig Stanley

Cheryl Pennington

Class of 2022

Cindy Thomas

Rev. Richard Mize

Committee on Preparation for Ministry

Class of 2020

Al Turner, CRE

Mike Mize (moderator)

Ted Tiger

Class of 2021

Melissa Gill

Rev. Abbey Walker

Class of 2022

Russell Newville

Trustees

Rev. Dan Junkin (moderator)

Bob Rogers

Malcolm Hall 

INP Foundation Board

Class of 2020

Rev. Ron Fike

Fran Smith (Secretary/Treasurer)

Class of 2021

Russell Nelson

Jeremy Weichel (Vice-President)

Class of 2022

Rev. Mitch Miller (President)

Rev. Melinda Clements

Youth Ministries Network

Ronnie Babione

Rev. Laurel Hall

Lexi Hurley

Malori Luna

Leigh Miller

Molly Rambur

Jack Sergent

Sadie Sieck

Courtney Smith

Sean Smith

Other Mission Partners

Dwight Mission

www.dwightmission.org

Goodland Academy

David Dearinger, President

www.goodland.org

OK Conference of Churches (OCC)

Rev. Shannon Fleck, Executive Director

www.okchurches.org

Urban Mission

Peggy Garrett, Executive Director

urbanmissionokc.org

Cameron Campus Ministry

Cameron University, Lawton

Peter Macias

www.ccmcenter.org